مصوبات جلسات شورا درخصوص طرح‌های کلان ملی

جلسه نهم 27/10/1390

کلیه 37 طرح‌ کلان ملی  پیشنهادی با توجه به تبصره‌های زیر تصویب شدند:

تبصره 1: اگر طرح‌های پیشنهادی قابلیت تجمیع دارند با همدیگر تجمیع شوند.

تبصره 2: طرح‌های پیشنهادی در قالب 2 گروه الف و ب دسته‌بندی شوند. در گروه الف 20 طرح که دارای بیشترین اهمیت و اولویت هستند قرار گیرند و مابقی طرح‌ها در گروه ب ارائه شوند. در تأمین و تخصیص منابع ابتدا طرح‌های گروه الف پشتیبانی و حمایت خواهند شد.

تبصره 3: با توجه به تأکیدات مقام معظم رهبری بر ضرورت توجه به علوم انسانی مقرر شد حداقل 2 طرح دیگر علوم انسانی به گروه الف اضافه شوند. طرح‌های مذکور باید به تأیید شورای تحول علوم انسانی نیز برسند.

تبصره 4: طرح‌های دیگری که من‌بعد در کمیسیون‌های شورا مطرح و در شورا تصویب می‌شوند در گروه ب قرار می‌گیرند.

تبصره 5: سه طرح از 37 طرح فوق که قبلاً به روش معمول در کمیسیون‌ها بررسی و در شورا مطرح شد جزء گروه الف محسوب می‌شوند.

جلسه دهم 19/04/1391

·

        

با توجه به نقش مهم و حیاتی طرح­های کلان ملی مصوب شورای عالی عتف و به منظور برنامه‌ریزی برای تأمین منابع مالی موردنیاز مقرر شد:

·         دبیرخانه شورای عالی بهره‌بردار اصلی هر طرح‌ را به عنوان کارفرما و سایر بهره‌برداران را به عنوان مشارکت‌کننده مشخص نموده و در مشورت با آن‌ها نحوه و سهم تأمین مالی توسط هر یک از آن‌ها و پیشبرد طرح‌ها را تا آخر بر اساس آیین ­نامه اجرایی – مدیریتی مشخص نمایند.

·         دبیرخانه شورای عالی در تعامل با معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری وفق مصوب جلسه نهم شوای عالی در لایحه بودجه 1392 ردیف مجزایی برای هر یک از طرح‌های کلان ملی پیشنهاد نماید.

·         آیین‌نامه اجرایی – مدیریتی طرح‌های کلان ملی پژوهش و فناوری بررسی و مورد تصویب قرار گرفت.

جلسه یازدهم 09/05/1391

با عنایت به ثمرات اجرای طرح‌های کلان ملی و نقش تحولی آن‌ها در هدفمندی پژوهش‌ها، تقویت ارتباط دانشگاه و صنعت، رفع نیازهای بزرگ و اساسی کشور و ارتقای تراز علم و فناوری کشور و به‌منظور تثبیت وضعیت آن‌ها مقرر شد در لایحه بودجه سال 1392 کشور ردیف بودجه مستقلی با مبلغ مناسب طبق مصوبات جلسه چهارم و هشتم برای طرح‌های کلان مصوب در نظر گرفته شود. همچنین دستگاه‌های اجرایی سفارش‌دهنده و بهره‌بردار از نتایج طرح‌های کلان مکلفند سازوکارهای مناسب برای تجاری‌سازی نتایج حاصل از اجرای طرح‌های کلان را تدوین و آمادگی‌های لازم را فراهم نمایند.

جلسه دوازدهم 23/11/1391

با توجه به اهداف و راهبردهای ذکر شده در نقشه جامع علمی کشور طرح کلان پیشنهادی "اکتساب فناوری طراحی، ساخت و تست موتور حامل فضایی با پیشرانه‌ی سرد" با اتفاق آراء مورد موافقت قرار گرفت و مقرر شد سازمان سفارش‌دهنده با عنایت به آیین‌نامه اجرایی طرح‌های کلان ملی اصلاحات موردنظر را اعمال کرده و شرح خدمات و گام‌های اجرایی را با همکاری دانشگاه محوری و دانشگاه‌های همکار تدوین و به تصویب کمیته راهبری طرح و کمیسیون تخصصی مربوط برساند.

جلسه سیزدهم 24/04/1392

·         کلیات طرح کلان ملی فرهنگ جامع زبان فارسی به تصویب رسید. مقرر شد جزییات طرح توسط فرهنگستان زبان و ادب فارسی به‌عنوان مجری محوری تدوین و در کمیسیون تخصصی مربوطه و کمیسیون دائمی به تصویب برساند.

·         گزارش طرح کلان ملی سیر مفهومی فلسفه سیاسی اسلامی به استحضار شورا رسید و مقرر شد:

·         در شورای سیاست‌گذاری طرح یک نفر نماینده از شورای تحول علوم انسانی و یک نفر نماینده از دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران حضور داشته باشند.

·         گزارش طرح کلان ملی نقد و بررسی جریان‌های تفسیری تصویب شد و مقرر شد:

                      در شورای سیاست‌گذاری طرح یک نفر نماینده از شورای تحول علوم انسانی حضور داشته باشند.

                      عنوان طرح بر اساس رویکرد اثباتی اصلاح و به تصویب کمیسیون دائمی برسد.

·         کلیات طرح کلان اصلاح خط‌مشی‌ها و ساز و کارهای اقتصادی کشور با رویکرد اقتصاد مقاومتی به تصویب رسید و مقرر شد دانشگاه تهران به‌ عنوان مجری محوری، طرح را بر اساس مطالب مطرح‌شده در جلسه تکمیل و در کمیسیون دائمی به تصویب برساند. ضمناً هزینه‌های طرح مجدداً در کمیسیون تخصصی و دائمی بررسی و تأیید و برای تصویب در شورا ارائه شود.

·         در ارتباط با میزان اعتبار طرح کلان اصلاح خط‌مشی‌ها و سازوکارهای اقتصادی کشور با رویکرد اقتصاد مقاومتی (مصوب سیزدهمین جلسه شورای عالی عتف)، مقرر شد اعتبار موردنیاز طرح تا اسفندماه 92 تأمین شده و سپس در اسفندماه، عملکرد طرح و برنامه‌های آینده آن ارزیابی و اعتبارات موردنیاز نهایی شود.

اصلاحات مورد نظر طرح کلان ملی نظام حکومتی الگو (مصوب دوازدهمین جلسه شورای عالی عتف) مطرح شد و در ارتباط با میزان اعتبار آن مقرر شد

·         اعتبار آن هم مثل بند 1 تا اسفندماه 92 تأمین شده و سپس در اسفندماه، عملکرد طرح و برنامه‌های آینده آن ارزیابی و اعتبارات موردنیاز  نهایی گردد.

جلسه چهاردهم 07/05/1392

·         کلیات طرح کلان ملی مدیریت، سیاست‌گذاری و ارزیابی خطر آلاینده‌های مواد غذایی و محیط‌زیست به تصویب رسید و مقرر شد مراحل اجرایی و همکاران طرح از دو کمیسیون‌ تخصصی کشاورزی، آب و منابع طبیعی و کمیسیون تخصصی سلامت، امنیت غذایی و رفاه اجتماعی نظرخواهی شده و سپس در کمیسیون دائمی به تصویب نهایی برسد.

·         طرح کلان ملی "طراحی و ساخت سامانه منظومه ماهواره‌ای تدافعی" به کارفرمایی وزارت دفاع به تصویب رسید. مجری محوری طرح دانشگاه تهران (دانشکده علوم و فنون نوین) و دانشگاه علم و صنعت ایران با مدیریت ارائه‌کننده آن دکتر مهدی فکور و دانشگاه‌های امیرکبیر و مالک اشتر به عنوان همکار طرح تعیین شدند.

جزئیات طرح در کمیسیون تخصصی دفاع، امنیت و سیاست خارجی پیگیری می‌گردد.

·         طرح کلان ملی کسب دانش فنی، بومی‌سازی و تولید صنعتی خانواده باطری‌های لیتیومی در کشور موافقت اصولی به عمل آمد و مقرر شد جزییات طرح پس از تصویب در کمیسیون تخصصی انرژی و کمیسیون دائمی به‌عنوان مصوبه شورای عالی تلقی گردد.

جلسه پانزدهم 12/12/1392

پس از استماع گزارش دبیرخانه در خصوص طرح‌های کلان، به منظور تسهیل در فرایند تأمین مالی و اجرای طرح‌های کلان مقرر شد:

·         دبیرخانه طی مکاتبه با بالاترین مقام مسئول دستگاه­های سفارش‌دهنده و یا بهره­بردار طرح، نظر آن‌ها را در خصوص ادامه اجرای طرح، به‌صورت مکتوب دریافت نماید.

·         کارگروه ارزیابی متشکل از نمایندگان معاونت برنامه­ریزی و نظارت راهبردی رییس‌جمهور؛ دستگاه سفارش‌دهنده (یا بهره­بردار) طرح؛ کمیسیون تخصصی مربوطه؛ کمیته راهبری طرح و 3 نفر از بین صاحب‌نظران حوزۀ تخصصی مربوطه به انتخاب دبیر کل (جمعاً به تعداد 7 نفر) در دبیرخانه شورای عالی تشکیل شود. هر یک از طرح‌های کلان از لحاظ نیاز کشور، توانمندی مجریان، توجیه فنی و اقتصادی طرح در کارگروه مربوطه ارزیابی می­شود. دبیرخانه موظف است نتایج بررسی کارگروه اعم از ادامه طرح، اصلاح طرح و مجریان و یا توقف طرح را در جلسه آتی شورای عالی ارائه نماید تا در خصوص آن‌ها تصمیم­گیری شود.

·         دستگاه سفارش‌دهنده و یا بهره­بردار طرح ملزم است طی قراردادی با دبیرخانه شورای عالی، متعهد به تأمین حداقل 50 درصد هزینه‌های طرح شود. قرارداد، فی­مابین بالاترین مقام دستگاه سفارش‌دهنده (یا بهره­بردار) و دبیرکل شورای عالی عتف منعقد می­شود.

·         معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی در خصوص چگونگی تأمین منابع مالی و اعتبارات موردنیاز، پیشنهادها و راهکارهای لازم را ارائه نماید.

·         آیین‌نامه و دستورالعمل‌های اجرایی و نظارتی موردنیاز برای اجرای طرح‌های کلان ملی توسط دبیرخانه تهیه و در کمیسیون دائمی به تصویب خواهد رسید که مصوب شورای عالی تلقی می‌شود.

·         در ارتباط با تعریف طرح­های کلان جدید، کلیه طرح­ها بایستی تقاضامحور باشند. بدین منظور باید تفاهم­نامه­ای بین بالاترین مقام مسئول دستگاه سفارش‌دهنده و دبیرخانه شورای عالی با تعهد مشارکت مالی حداقل 50 درصدی از طرف دستگاه سفارش‌دهنده در تأمین هزینه‌های طرح منعقد شود.

 

جلسه شانزدهم 06/05/1393

پس از استماع گزارش کارگروه­های ارزیابی طرح‌های کلان ملی پژوهش و فناوری، به‌منظور تعیین تکلیف طرح­های کلان ملی که به استناد مصوبه پانزدهمین جلسه شورای عالی مورد تأیید کارگروه­های ارزیابی قرار گرفته‌اند، مقرر شد کارگروهی با حضور وزرای علوم، تحقیقات و فناوری؛ نیرو؛ نفت؛ صنعت، معدن و تجارت؛ ارتباطات و فناوری اطلاعات؛ دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح؛ معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور؛ معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس‌جمهور؛ رؤسای دانشگاه­های تهران؛ صنعتی امیرکبیر؛ علوم پزشکی تهران؛ علامه طباطبائی و آزاد اسلامی تشکیل شود.

تبصره: کارگروه مذکور موظف است پیشنهاد خود را در خصوص نحوه تأمین اعتبار هر یک از طرح­های کلان تأییدشده در قالب سهم عتف، دستگاه اجرایی و بخش خصوصی (در صورت وجود) و اصلاح ساختار اجرایی آن‌ها بر اساس نتایج کارگروه­های ارزیابی به جلسه آتی شورای عالی ارائه نماید.

جلسه هجدهم 02/06/1394

·

         دستورالعمل مدیریت و راهبری طرح‌های کلان ملی پژوهش و  فناوری در 3 فصل، 22 ماده و 16 تبصره به تصویب اعضاء شورای عالی عتف رسید.

تبصره: شورای عالی تنها طرح­های کلان ملی پژوهش و فناوری را تأیید و مورد حمایت قرار می‌دهد که بر اساس ماده 7 دستورالعمل مذکور، موفق به جلب حمایت مالی دستگاه (های) سفارش‌دهنده شده باشند.

·         هریک از طرح­های کلان ملی ملزم به تدوین سند بالادستی و نقشه راه توسعه فناوری خود بر اساس «روش‌شناسی تدوین اسناد راهبردی طرح‌های کلان ملی» هستند. روش‌شناسی مذکور به سفارش دبیرخانه شورای عالی عتف توسط مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور تهیه و در جلسه نود و یکم مورخ 17/08/1391 کمیسیون دائمی شورا ارائه شده است.

تبصره 1: طرح‌های کلان ملی حوزه علوم انسانی تا زمان ابلاغ «روش‌شناسی تدوین اسناد راهبردی طرح‌های کلان حوزه علوم انسانی» از سوی دبیرخانه شورای عالی عتف از شمول این بند مستثنی خواهند بود.

·         به‌منظور همگرایی برنامه­­ریزی­ها و جلوگیری از موازی­کاری، لازم است دستگاه­های اجرایی مرتبط با هریک از طرح‌های کلان ملی کلیه فعالیت‌های مرتبط با تدوین اسناد راهبردی با موضوعات مرتبط را از طریق مدیر طرح کلان ملی مربوطه به دبیرخانه شورای عالی عتف اطلاع‌رسانی کنند.

·         جهت ایجاد هماهنگی، نظارت بر تدوین و تأیید فنی اسناد بالادستی طرح­های کلان ملی، کارگروه تخصصی با ترکیب زیر در دبیرخانه شورا، تشکیل می‌شود.

  • دبیرکل شورای عالی عتف (رییس)

  • رییس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور (نایب‌رییس)

  • رییس ستاد طرح­های کلان ملی پژوهش و فناوری شورای عالی عتف (دبیر کارگروه)

  • یک تا سه نفر صاحب‌نظر سیاست‌گذاری علم و فناوری به انتخاب و حکم دبیرکل

  • دبیر کمیسیون تخصصی مربوطه

  • مدیر طرح کلان مربوطه

  • نماینده دستگاه سفارش‌دهنده مربوطه

  • نماینده معاونت علمی و فناوری ریاست‌ جمهوری

  • نماینده سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور.

تبصره 1: به کمیسیون دائمی شورای عالی عتف اجازه داده می‌شود نسبت به بررسی و تصویب «اسناد بالادستی و نقشه راه توسعه  فناوری طرح‌های کلان ملی» اقدام کند. مصوبات کمیسیون پس از تأیید نایب رییس شورای عالی عتف، معتبر و لازم‌الاجرا است.

تبصره 2: در کمیسیون دائمی و کمیسیون تخصصی مربوطه، حسب مورد، از نماینده(گان) ذی‌نفعان اصلی طرح به‌عنوان عضو مدعو و با حق رأی، دعوت به عمل می‌آید.

تبصره 3: دستگاه‌(های) سفارش‌دهنده طرح‌های کلان ملی با ماهیت محرمانه، ملزم به تهیه و ارائه رویه‌ها و پروتکل‌های لازم جهت حفظ محرمانگی اسناد بالادستی مربوط، به دبیرخانه شورای عالی هستند. دبیرخانه نیز با رعایت رویه‌ها و پروتکل‌های مذکور، مراحل تأیید و تصویب اسناد را پشت سر می‌گذارد.

·         تبصره 4: جزئیات فرایند تهیه، تأیید و تصویب اسناد بالادستی طرح‌های کلان ملی، پس ‌از این مصوبه در قالب دستورالعملی، از طرف دبیرخانه شورای عالی به طرح‌های کلان ملی ابلاغ خواهد شد.

جلسه نوزدهم 07/02/1395

·         در ارتباط با طرح‌های کلان ملی پژوهش و فناوری مقرر شد دبیرخانه شورای عالی بر اساس دستورالعمل مدیریت و راهبری طرح‌های کلان ملی پژوهش و فناوری (مصوب هجدهمین جلسه شورای عالی عتف) اجرای طرح‌های مذکور را پیگیری نماید.

·         در ارتباط با تخصیص اعتبار برای طرح‌های کلان ملی پژوهش و فناوری مقرر شد دبیرخانه شورای عالی با همکاری سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور طرح‌های کلان را با توجه به میزان تأثیرگذاری بر اجرای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی اولویت­بندی نمایند.

تبصره 1: سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی اعتبار موردنیاز طرح‌های کلان ملی دارای اولویت را تأمین و تخصیص نماید و گزارشی از میزان تخصیص اعتبار به طرح‌های کلان ملی را در دوره­های سه‌ماهه به شورای عالی ارائه کند.

تبصره 2: دبیرخانه شورای عالی عتف طی 2 ماه آینده گزارشی از میزان تخصیص اعتبار به طرح‌های کلان ملی پژوهش و فناوری را به معاون اول محترم رییس‌جمهور ارسال می­نماید.

·         طرح «طراحی، ساخت و راه­اندازی رصدخانه ملی» با مشخصات ارائه شده در پیوست به عنوان طرح کلان ملی پژوهش و فناوری تصویب شد.

تبصره: شرایط و چگونگی اجرای طرح مذکور بر اساس دستورالعمل مدیریت و راهبری طرح‌های کلان ملی پژوهش و فناوری مصوب هجدهمین جلسه شورای عالی عتف تعیین می‌شود.